Výhody využívání kolaborativních robotů

Poslední roky se průmysl výrazně posouvá vpřed a zažívá mnohé inovace včetně zavádění průmyslu 4.0. Spolu s technickými inovacemi se stále více hledí na zvýšení produktivity, efektivity výroby a minimalizaci nákladů. Jedním z řešení jsou právě kolaborativní roboty. Spolehlivě a rychle provedou operace v kooperaci s operátory, nebo obslouží stroje.

Programování nebylo nikdy jednodušší

Programování standardních robotů vyžaduje hloubkové znalosti programování a robotiky. Na rozdíl od nich je programování kobotů mnohem jednodušší prostřednictvím možnosti učení nových operací operátorem, drag & drop programováním v softwaru s 3D simulací pomocí funkčních bloků nebo učením nových pozic a sekvencí pohybů.

Rychlá integrace a flexibilita

Integrace robotů standardně zabere mnoho času. Díky jednoduchému nastavení jsou koboty dokonale flexibilní a integrace pro nové úlohy je možná řádově v desítkách minut. Flexibilitu oceníte zejména při potřebě změnit operaci, kterou kolaborativní robot vykonává nebo přemístění v rámci výroby.

Kobot je rychlejší a přesnější než lidé

Díky využívání nejmodernějších technologií jsou koboty extrémně přesné. Koboty z dílny Mitsubishi Electric dokáží opakovat úlohy s přesností až 0,03 mm. Na rozdíl od operátorů nedochází vlivem únavy k chybovosti výroby nebo nedostatečné kvalitě. Operátor vlivem lidského faktoru například při šroubování nedodrží vždy předepsaný moment, zatímco kobot dokáže šroubovat mnohem rychleji a konzistentně s požadovaným momentem.

Kolaborace usnadní práci operátorů

Primárním úkolem kolaborativních robotů není nahrazení lidí, ale kolaborace s operátory, aby za ně vykonávali nebezpečné a namáhavé úkony. Důsledkem toho mění práce operátora charakter a může provádět méně vyčerpávající úkony. Ve výrobě je ideální kombinace pracoviště kobota s operátorem pro dosažení větší efektivity. Skvělým příkladem spolupráce je kontrola kvality a šroubování dílů, které operátor složí.

Zvýšení produktivity a optimalizace nákladů

Hlavním cílem každé firmy je optimalizace nákladů. Tedy dosažení cílů v minimalizaci výrobních nákladů a zajištění maximální produktivity. V rámci optimalizace je zároveň důležité minimalizovat chybovost, jejímž následkem vznikají nežádoucí náklady a prostoje, které mají negativní vliv na produktivitu.

Kolaborativní roboty nabízejí řešení, které posune optimalizaci procesů a nákladů k stanoveným cílům. Přesto vyžaduje takové řešení investici, jejíž návratnost se projeví již za období jednoho roku. V dlouhodobém horizontu použití kobotů ušetří množství nákladů a umožní dosažení většího zisku.

Pro více informací o kolaborativních robotech a integraci nás prosím kontaktujte emailem na simap@simap.cz nebo na tel. čísle +420 777 731 900.

V naší nabídce najdete široké spektrum robotů, od základnějších verzí 6-osých a SCARA robotů po vysokovýkonné, rychlé a přesné 6-osé a SCARA roboty.